چَم‌چیت

روستای چَم‌چید یکی دیگر از روستاهای دارای جاذبه‌های فراوان گردشگری حوزه سکونتی ایل مئیوند می‌باشد. چَم چیت، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دورود در استان لرستان ایران است.

این روستا در دهستان دورود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۹ نفر (۸خانوار) بوده‌است. و به زبان لری بختیاری، گویش مئیوند زیر گویش پاپیونه تکلم می‌کنند.
روستای «چم چید» در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر دورود در کنار دره سزار و ابتدای دره حُله‌ور؛ یعنی جایی که رودخانه گهر بعد از سفری طولانی وارد رودخانه سزار (که امتداد در خوزستان دز نامیده می‌شود) می‌شود، واقع شده است.

روستای چَم‌چیت
روستای چَم‌چیت

این روستا به علت نزدیکی به دو دره و دو رودخانه پر آب و دامنه‌های پوشیده از جنگل مناظر طبیعی بسیاری دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به بیشه، آبشار آب گرمه،دره رود سزار و… اشاره کرد.

که در ادامه با برخی از این مناظر را با هم آشنا می‌شویم :

مجموعه آبشارهای آبگرمه چَم‌چیت

آبشار آبگرمه
آبشار آبگرمه

در پایین روستای چم چید، در کنار رودخانه سزار ، آبشاری زیبا از میان پوشش‌های گیاهی جاری است که شباهت زیادی به بیشه «پوران» دارد. این آبشار به علت ضعف معرفی، بکر و دست نخورده باقی مانده است. ارتفاع این آبشار بیش از بیست متر و عرض تاج آن به ده متر می‌رسد.

آبشار آبگرمه
آبشار آبگرمه
آبشار آبگرمه
آبشار آبگرمه

دره‌ رود سزار

رودخانه سزار
رودخانه سزار

دره سزار یکی از طویل ترین دره‌های کشور محسوب می‌شود. در مدخل این دره رودخانه با شکوه و خروشان سزار یا که محدوده استان خوزستان دز نامیده می‌شود جای گرفته است که پس از سفری طولانی به سد دز سرریز می‌شود. در طول مسیر این دره و رودخانه سزار خط سراسری راه آهن جنوب امتداد دارد. در طول مسیر راه آهن، ده‌ها پل تاریخی وجود دارد که دیدنی هستند.  بعلاوه بیشه های متعدد و قله‌های سر به فلک کشیده پریز کوه و کوه باباهرُ و دامنه‌های پوشیده از جنگل و مرتع و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری از دیگر جاذبه‌های آن است.

پل راه آهن بر روی رود سزار
پل راه آهن بر روی رود سزار

چین خوردگی‌های زمین شناسی دره‌ رود سزار نیز از جاذبه های گردشگری دیگری است که منظره بسیار زیبایی را برای طبیعت دوستان رقم زده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا