دسته‌ها
روستاهای مئیوند طایفه سرلک ایسوند عیسوند قوم لر مئیوند باب

شهر شاپور آباد

شاهپورآباد (الیگودرز)

شاهپورآباد، شهری کوچک و تازه تاسیس در شهرستان الیگودرز، استان لرستان کشور ایران است. که در گذشته به عنوان شهرک ابوذر شناخته می‌شد این شهر در جوار محوطه باستانی مشهور به کهنه شهر واقع شده است. این شهر مرکز بخش بربرود غربی می‌باشد  که در سال ۱۳۹۷ اولین شهردار این شهر اقای بهروزی نژاد انتخاب شد

مردم شناسی

بر اساس سرشماری سال هزار و سیصد و نود و پنج جمعیت شهر شاپور آباد ۱۵۲۲ نفر که رشد جمعیت دو درصدی نسبت به گذشته داشته است و براساس داده های مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۸، جمعیت آن ۱۷۰۰نفر (۴۰۰خانوار) بوده‌است.

مردم شاپور آباد به لری بختیاری بُربرودی گویش می‌کنند

شغل و اقتصاد شهر

شغل اصلی مردم شاپورآباد کشاورزی بوده که متاسفانه با بی توجهی و عدم آینده نگری مسئولین در طرحهای آبرسانی و تونل قمرود در سالهای اخیر آب اکثر چاههای کشاورزی آن کم و یا خشک گردیده که بزرگترین خسارت را به کشاورزان منطقه وارد کرده است. .

قدمت تاریخی شاهپوراباد

شهر شاپورآباد مرکز بخش بربرود غربی ازتوابع شهرستان الیگودرز واقع در ۱۸ کیلومتری شهر الیگودرز است با پیشینه تاریخی غنی که بنا به برخی روایات قدمت آن به دوران ساسانیان و شاپور دوم برمی گردد. همجواری آن با شهر تاریخی و قدیمی و از بین رفته کهنه شهر(طلاشوران) دلیل بر این مدعاست. ساکنین آن را مردمی خونگرم از قوم بزرگ بختیاری با مذهب شیعه تشکیل داده اند. که البته در سالهای نه چندان دور نیز گروهی از ارامنه ساکن در ایران در کنار مسلمانان در آن ساکن بوده اند که بعدها به تهران و ارمنستان مهاجرت نمودند و تنها یادگار بجا مانده از ایشان آرامستان ارامنه و یاد و خاطره آنهاست. که البته تا چند سال گذشته هم بزرگان آنها برای تجدید خاطرات گذشته و دیدار با همسایگان قدیمیشان به شاپورآباد سفر می کردند.

کهنه شهر

این محوطه ارزشمند وکهن تاریخی در ۱۷ کیلومتری شهرستان الیگودرز واقع در شاپورآباد قرارگرفته است.وجود سفالینه های فراوان شکسته نشان از وجود کارگاههای پخت سفال در این منطقه حکایت میکند.از نظر تاریخی دوره سفال قابل تخمین است که در تخصص اظهار نظر این جانب نیست که جا دارد متخصصین باستان شناسی ضمن مطالعه دقیق آن منطقه زوایای پنهان این منطقه تاریخی را مشخص نمایند.

دکتر سید محمود میر اسکندری در مقاله ای در خصوص دوره های سفال در ایران آورده است:”سفالسازی در دوره های مختلفی رایج بوده که عبارتند از : دوره مادها – دوره هخامنشی ، دوره اشکانی ، دوره ساسانی ، دوره اسلامی که شامل ، سفال اوایل اسلام ، سفال قرون وسطی، سفال قرون متاخر. (دوره آل بویه و سامانی) ۲ (سلجوقی ، ایلخانی ، خوارزمشاهی) ۳ (صفوی ، قرن حاضر).”

در کتاب جغرافیای طبیعی لرستان در باره این اثر تاریخی اینگونه آمده است:

در نزدیکى‌ شهرک‌ ابوذر (شاپور آباد) ، در محلى‌ به‌ نام‌ کهنه‌ شهر (طلاشوران‌) سکه‌هایى‌ متعلق‌ به‌ دوره ‌ شاپور دوم‌ ساسانى‌ به‌ دست‌ آمده‌ است‌ که حکایت از تاریخ شهر الیگودرز دارد .(جغرافیا، ۲/۱۰۹۹جغرافیای‌ کامل‌ ایران‌، وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌، تهران‌، ۱۳۶۶ش‌؛) .

همانطور که مشاهده میکنید ضمن عبور دادن جاده آسفالته از وسط این اثر ارزشمند از هر طرف کشاورزان به حریم آن وارد شده اند.و جز محوطه ۱۰۰۰ متری چیزی از محوطه۱۵ هکتاری تاریخی کهنه شهر (طلاشوران) شاپورآباد باقی نمانده است.

همه این درختان و زمینهای آبیاری شده جدیدا بطور غیر قانونی وعدوانی توسط کشاورزان تصرف شده است.

نگارنده() خود در جریان لایروبی دهانه یک چشمه که متاسفانه بر اثر خشکسالی وکم آبی ورد شدن تونل انتقال آب قمرود از بالا دست آن اکنون خشک شده است مشاهده کردم که این آب چشمه نیست بلکه یک قنات پیشرفته میباشد که لوله انتقال آب آن سفالیست تا کنون این مطالب را در جایی مکتوب ندیده ام این چشمه تقریبا ۱۵۰۰متری شمال پل کهنه شهر است و ۲متر از سطح زمین پایین تر است.و اکنون دهانه آن بوسیله خاک مدفون میباشد.

منابع

١_«پیش شماره شهرستان‌های استان لرستان» (PDF). وب‌گاه مخابرات استان لرستان. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴.

۲_ «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه

اشتراک در لینکدین
اشتراک در پینترست
اشتراک در Vkontakte
اشتراک در Odnoklassniki
اشتراک در واتساب
اشتراک در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید