هچه در گویش بختیاری میوند

تلفظ کلمه هَچه

hače

حَچِه

هچه چیست؟

داشتن سرعت عمل در کوچ امری بسیار مهم است و همیشه بستن بار وقت زیادی می‌گیرد ولی عشایر هنگام مالکنو به یاری هچه به بستن بار سرعت می‌دهند. معمولا یکی از دو سر ورێس مجهز به یک هچه بزرگ چوبی است که به دقت تراشیده شده و وقتی می خواهند چیزی را ببندند ورێس را از دور آن عبور می دهند.

هچه، ابزاری است کاربردی که حالت قلاب دارد و توسط مردان ایل با دقت از چوب تراشیده می‌شود و بر روی ورئس دست بافت زنان ایل در قسمتی به نام جاهچه که از قبل به شکل حلقه مانند بافته شده است قرار می‌گیرد بدین شکل با هنر مندی زن و مرد مال بند برای تنگٛ کردن بار ساخته میشود.

هچه معمولا طول حدود بیست و پنج سانتی متر و عرض ده سانتی متر دارد و وسط آن یک سوراخ تقریبا مثلثی یا مستطیلی به عرض حدود هفت سانتی متر دارد تا بند را هنگام تنگ کردن از آن رد کنند. کنند.

مردان میوند هچه را با کمک تیشه و ابزار نوک تیزی که حدود یک سانتی‌ متر پهن است به نام قلم می‌تراشند بطور کلی ابزار نجاری عشایر میوند محدود به اره، تیشه، مِهرَد(سوهان چوب)، قلم و قلم تراش(چاقو کوچک تا شو جیبی) محدود است اما در مناطق روستایی از ابزارهای بیشتری استفاده می‌شود.

هَچه در نقشمایه، دست بافت های میوند

بافندگان لر با الگوبرداری از ابزار کاربردی هچه، نقشی تزئینی به نام نقش هَچه خلق کرده‌اند. این نقش به وفور در دستبافته های مردم میوند و سایر لر تباران یافت می‌شود که در روستاها یا مال(عشایری) زندگی می‌کنند، وجود دارد.

در جاجیم، قالی، هورها و… غیره می‌توان این نقش را دید.

نتیجه گیری :

در میوند واژه هَچه دو معنی به کار می‌رود

١_ قلابی چوبی که در یکسر ورێس قرار دارد و برای بستن بار استفاده می شود

٢_ نقش هنری در صنایع دستی میوند

✍️ نوشته روزبه سعادت

نطرتان در مورد واژه هچه و کاربرد آن حتماً در زیر همین فرسته برامون بفرستید بنویسید

 • شهر شاپور آباد

  شهر شاپور آباد

  شاهپورآباد (الیگودرز) شاهپورآباد، شهری کوچک و تازه تاسیس در شهرستان الیگودرز، استان لرستان کشور ایران است. که در گذشته به عنوان شهرک ابوذر شناخته می‌شد این شهر در جوار محوطه باستانی مشهور به کهنه شهر واقع شده است. این شهر مرکز بخش بربرود غربی می‌باشد  که در سال ۱۳۹۷ اولین شهردار این شهر اقای بهروزی…


 • معلم شهید ایل

  ?یادی از معلم شهیددورود….  ✍شهید محمد طونی در سال ۱۳۳۶ در روستای در میان از توابع شهرستان دورود، در یک خانواده ی مذهبی و متدین متولد شد. به علت سکونت برادر بزرگش در شهرستان دورود، دوران تحصیلات خود را در این شهر شروع کرد و موفق به اخذ مدرک دیپلم در رشته ی صنعت شد.…


 • چَم‌چیت

  چَم‌چیت

  روستای چَم‌چید یکی دیگر از روستاهای دارای جاذبه‌های فراوان گردشگری حوزه سکونتی ایل مئیوند می‌باشد. چَم چیت، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دورود در استان لرستان ایران است.


 • واژگان مشترک گویش بختیاری میوند و گويش دزفولی

  واژگان مشترک گویش بختیاری میوند و گويش دزفولی

  گویش بختیاری و گویش دزفولی وجه اشتراک بسیاری از لحاظ واژگان باهم دارند زیرا هردو گویش ( بختیاری و دزفولی ) زیر شاخه زبان لری می‌باشند که باز مانده از زبان خوزی قدیم است ، در زیر توجه شما را با برخی از واژگان مشترک گویش بختیاری ( لهجه میوندی) و گویش دزفولی جلب می‌کنیم.


 • هچه در گویش بختیاری میوند

  هچه در گویش بختیاری میوند

  هچه و نقش مایه هچه در دست بافت‌های لری ایل میوند بختیاری


 • مستند قلعه حاج علی نقی خان پولادوند

  مستند قلعه حاج علی نقی خان پولادوند

  مستند قلعه حاج علی نقی خان میوند که از برنامه همدرنگ شبکه خوزستان پخش شد


دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/meevand/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/meevand/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373